חלופות אשפוז פסיכיאטרי
ובתים מאזנים

אדם החווה משבר נפשי-רוחני קשה (מצב חירום רוחני), זקוק לסביבה בטוחה ולתמיכה אוהבת ולא שיפוטית מהאנשים הקרובים אליו, על מנת לצלוח את המשבר על הצד הטוב ביותר. 

יחד עם זאת, משפחתו וקרוביו אינם אמורים לדעת כיצד להתמודד עם המשבר או לנהל אותו לבדם ללא תמיכה מקצועית. חשוב מאוד לפנות לאנשי מקצוע במצבים כאלו, למען חווה המשבר ולמען כל מי שמושפע ממנו.

אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי עלול להיות חווייה טראומטית, שמתווספת לקושי הגדול של המשבר עצמו. לכן רצוי, ככל שניתן, שאשפוז פסיכיאטרי יהיה המוצא האחרון שאליו פונים ורק במקרה ושום אופציה אחרת אינה מתאימה או אפשרית.

ניתן במקרים רבים למנוע אשפוז פסיכיאטרי ע"י חלופות אשפוז, כמו טיפול ביתי בסביבה המוכרת על ידי אנשי מקצוע, או בבתים מאזנים בהם הסביבה נעימה ומכילה הרבה יותר בהשוואה לבית חולים.  


טיפול ביתי במצבי משבר נפשי-רוחני

Outreach - טיפול פסיכולוגי שמגיע עד אליך, במרכז הארץ.

דרכים - טיפול דינאמי מערכתי לאנשים במצוקה ולבני משפחותיהם, בבנימינה או בבית המשפחה.

הקול שבפנים - תמיכה למשפחות של צעירים במשבר נפשי.

צבר רפואה - אשפוז בית פסיכיאטרי.

בתים מאזנים

רשימת בתים מאזנים למניעת אישפוז פסיכיאטרי - מתוך אתר משרד הבריאות.

מסגרות נוספות

כפר איזון - הכפר מעניק מסגרת טיפולית לתרמילאים וצעירים במשבר בגילאי 18-40, אשר רובם באים מרקע נורמטיבי-מתפקד וכעת הם מוגדרים כ"אבחנה כפולה", כלומר פגיעה מסמים בשילוב עם פגיעה נפשית.

מודי Moody - טיפול ושיקום משברים רגשיים ונפשיים.

החווה - מרכז יום חקלאי טיפולי לצעירים במשבר.

חירם – שיקום הוליסטי נפשי לצעירים.

רשימת מרכזים לטיפול יום פסיכיאטרי - מתוך אתר משרד הבריאות.

גישת דיאלוג פתוח (Open Dialogue)

דיאלוג פתוח זוהי גישה מערכתית לטיפול במשברים נפשיים חריפים מחוץ לבית החולים הפסיכיאטרי. במקום אשפוז, הצוות הטיפולי נפגש עם האדם במשבר וכל מי שנמצא במערכת התמיכה שלו, בסביבה שנוחה להם. לרוב הפגישה נערכת בבית המשפחה, במעגל שיח בסלון. הטיפול הוא בדגש על כבוד, הקשבה והדדיות בין הצוות המטפל למערכת שמקבלת את הטיפול.

הגישה פותחה בבית החולים הפסיכיאטרי “קרפודס” שבמערב לאפלנד, פינלנד, החל משנות ה-80. ב-2006, לאחר שפורסמו מספר ניירות מחקר, התבססה יעילותה של הגישה בקהילה המדעית. כיום היא נחשבת לאחת מהגישות האפקטיביות והחסכוניות ביותר בעולם לטיפול במשברים פסיכוטיים (מעל 70% אחוזי החלמה מפסיכוזה ראשונה, יותר מפי 2 מהממוצע). בשנים האחרונות הגישה אומצה במקומות רבים בעולם – בארה”ב, בריטניה, אירלנד, יפן, איטליה, נורווגיה ועוד.

רשימת מטפלים שהוכשרו בגישת "דיאלוג פתוח" בישראל