מאמרים

במאמר זה אני מביאה תיאור קצר של המהמורות המרכזיות שזיהיתי שניתן להיתקל בהן בדרך הרוחנית. זהו אוסף הבנות שהתהווה בעקבות ההליכה שלי בדרך הזו ב-12 השנים האחרונות, למידה של הנושא במגוון דרכים, שעות וימים רבים של קריאת ספרים ומאמרים, צפייה בהרצאות ובסרטים דוקומנטריים, השתתפות בשלל סדנאות וקורסים, שיחות עם אנשים והתנסויות במגוון פרקטיקות וחוויות.

קראו עוד...

כל אמרה רוחנית באשר היא ניתן לפרש בכל מני דרכים, ושהפרשנות שמחפשים רוחניים (וגם מורים רוחניים) פעמים רבות נותנים לאמרות האלו הוא או לא מועיל לחיבור שלנו לעצמנו ולאחדות - במקרה הטוב, או יכול ממש להזיק למבנה הפסיכולוגי שלנו - במקרה הרע.

החלטתי לקחת משפטים רוחניים נפוצים ולהציג את הבלבולים שמקושרים אליהם, בתקווה שזה יוכל לעזור בליישב כמה סתירות פנימיות, ולהביא קצת יותר בהירות לדרך הרוחנית שלנו וחמלה לעצמנו שהולכים בה.

קראו עוד...

מדריך מושקע ומפורט על משברים רוחניים, מצבי חירום רוחניים ואיך להתמודד איתם. בין הנושאים הנסקרים במדריך: גורמים למשברים ומצבי חירום רוחניים, חוויות התעוררות לא נעימות, משברים רוחניים לעומת פתולוגיות נפשיות, הבחנה בין סוגים שונים של משברים ומצבי חירום רוחניים, הדרכה להתמודדות ולמציאת תמיכה מתאימה ועוד.

קראו עוד...

כשרק התחלתי להיכנס לתוך החקירה הנון דואלית, בסביבות 2011, אחד הדברים הראשונים שהמורים שלי אמרו לי היה - "אין שם (בפנים) אף אחד".

המשפט הזה מאוד בלבל אותי. מה זה אומר בכלל? שאין אני? שאני לא קיימת? התחלתי לפקפק בעצם הקיום שלי, ליצור ניתוק ביני לבין עצמי. ולא רק שהסתובבתי מבולבלת המון זמן, גם הרגשתי טיפשה שאני לא מבינה מה רוצים ממני.

לקח לי שנים להבין את המסר שהם ניסו להעביר לי. כיום, כשאני מסתכלת על זה בדיעבד, אני חושבת שכל כך הרבה מהבלבול הזה היה יכול להיחסך ממני, באמצעות ניסוחים מדוייקים יותר.

קראו עוד...

המונח "מעקף רוחני" מתאר שימוש באמונות רוחניות, תרגול רוחני וחוויות רוחניות כאמצעי להימנעות ממפגש אמיתי עם פצעים נפשיים, טראומות, רגשות קשים, מטען פסיכולוגי מכאיב וכו'. למעשה, זהו מנגנון הגנה מפני תוכן לא מודע שמאיים עלינו. באמצעות מעקפים רוחניים, אנו מנסים לשמור על יציבות נפשנו שעלולה להתערער אם נהיה במגע עם כאב, חוסר אונים, מורכבות וחוסר השלמות הקיומית. בדרך הזו אנו מנסים לרפא פצעים פסיכולוגיים, אך אנו עושים זאת באמצעות נגיעה במישור הרוחני בלבד ונמנעים מהעבודה החשובה, אך לרוב קשה וכואבת, עם המישורים האחרים - הקוגניטיבי, הפיזי, הרגשי והבין אישי. כתוצאה מכך, הפרקטיקה הרוחנית אינה עוברת אינטגרציה לתוך הקיום היומיומי וההתפתחות האישית מתעכבת.

קראו עוד...

המילה "אגו" אומרת דברים מאוד שונים לאנשים שונים. היא יכולה לייצג עבורנו מנגנון נפשי הכרחי, עיסוק עצמי אובססיבי, או את יצר הרע והסיבה לנפרדותנו מאלוהים. 

באופן טבעי, פרשנויות שונות למילה הזו עלולות ליצור הרבה מאוד אי־הבנות, בינינו לבין עצמנו ובשיחות בינאישיות, כשהיא נאמרת ללא הסבר מפורש לצידה. כמו כן, פרשנות שאיננה מיטיבה עלולה לתת לשופט הפנימי עוד סיבה להלקות אותנו ולשפוט אחרים. 

קראו עוד...

כל אמרה רוחנית באשר היא, ניתן לפרש בכל מיני דרכים. הפרשנות שתלמידים/מחפשים רוחניים ומורים רוחניים הרבה פעמים נותנים לאמרות האלו הוא לא אמפתי במיוחד. כלומר, זוהי פרשנות שכל הזמן מנסה להוכיח לנו איפה אנחנו לא בסדר או לא מספיק, ואיך אנחנו צריכים להיות אחרת מאיך שאנחנו כרגע. 

קראו עוד...

אני עוברת מסע עם הקונספט הזה, של זימון מציאות, מכיוון שיש בי חלק שמאמין שכן, בהחלט יש לי השפעה רבה על המציאות שאני "מזמנת" לעצמי.

ראיתי את זה קורה לא פעם בחיים שלי שרציתי משהו, ולא בהכרח עשיתי הרבה בשביל שהוא יתממש, ואז הוא פשוט קרה. שמעתי גם המון סיפורים כאלו מאנשים שאני מכירה באופן אישי. סיפורים לא סבירים בעליל. קשה להתכחש לדברים כאלו, וגם לא כדאי בעיניי.

יחד עם זאת, יש איזושהו קול שמתחבא מאחוריי האמונה הקודמת (האמונה שיש לי השפעה על המציאות שאני "מזמנת") - שהוא הדבר שבאמת קשה לי איתו כאן. זה קול שאומר "את בשליטה על מה שאת מביאה לחיים שלך".

קראו עוד...

הדרך הרוחנית מלאה בסתירות ופרדוקסים, באופן מובנה. זה כך מכיוון שהקיום, מנקודת המבט שלנו, הוא פרדוקסלי מעצם טבעו. מהסיבה הזו, כל טענה שאנחנו טוענים, כל מילה שאנחנו מוציאים מהפה, היא לא אמת מוחלטת, היא חלקית/יחסית. 

קראו עוד...

חוויות מיסטיות או רוחניות הן ספקטרום שלם של חוויות, החושפות לנו רובד חדש של עצמנו או של המציאות - רובד שאנחנו לא מודעים אליו בשגרה או במצב התודעה הרגיל שלנו. לכל אורך ההיסטוריה האנושית בני אדם דיווחו על חוויות שכאלו, והן מתועדות במגוון טקסטים דתיים, רוחניים, פילוסופיים ופסיכולוגיים. אך למרות הרומנטיזציה שלעיתים נעשית להן, לא כל החוויות הרוחניות בהכרח תמיד נעימות. חלקן עשויות להתחיל בהתעלות ולהפוך למשבר רוחני, וישנן גם חוויות אימה של ממש.

קראו עוד...

המהות בעבודה עם רגשות כואבים או עם כל דבר אחר בחווייה שמעורר סבל, הוא לא להתנגד אליו, כי התנגדות יוצרת התנגדות. זה חוק פיזיקלי. כשלא מתנגדים מאפשרים לשינוי הטבעי לקרות מעצמו, מכיוון שהכל תמיד משתנה, כל הזמן.

קראו עוד...

בקבוצה שאני מנהלת בפייסבוק - התעוררות רוחנית והסכנות שבדרך, עלתה שאלה מאחד החברים בנוגע לקונפליקט שכיח בשיח הרוחני. התשובה שעניתי לו היתה ברוח התקשורת המקרבת (Nonviolent Communication) - גישה מדהימה להתבוננות ועבודה עם קונפליקטים מחד, ולשינוי תודעתי ראדיקלי מאידך. 

קראו עוד...