אודות

היי! שמי טליה מיכאלי, ואני חוקרת את עולמות הרוחניות, התודעה, הנפש והבריאות ההוליסטית כבר יותר מ-14 שנים. אני מטפלת, מלווה ומדריכה פסיכו-רוחנית, שמתמחה בליווי תהליכי התעוררות וחיפוש רוחני, התפתחות נפשית-רוחנית, התמודדות עם משברים רוחניים ואינטגרציה של חוויות רוחניות ופסיכדליות. יש לי רקע והכשרות בפסיכותרפיה רוחנית-אינטגרטיבית, תקשורת מקרבת, IFS, נון דואליטי, צמחי מרפא לנפש ונטורופתיה. 

כשרוב האנשים מדברים על רוחניות, הם מדברים על אור, אהבה, אחדות, שלום, הארה, מודעות. אך לא הרבה אנשים מדברים על "כאבי הגדילה" והקשיים הכרוכים בתהליך ההתעוררות הרוחנית, בנוסף לשלל המלכודות והסכנות האורבות להולכים בדרך הרוחנית.

שיח שכזה חיוני ונחוץ מאוד, במיוחד לאנשים שחווים את הקשיים הללו ומרגישים שאין להם עם מי לדבר ושאף אחד לא מבין אותם. האנשים הללו עשויים לחוש שהם לא נורמליים, שמשהו איתם לא תקין, שאולי כולם מסביב מבינים את כל הקטע הזה של רוחניות ורק הם מפספסים משהו גדול.

שיח גם על ה"צדדים האפלים" של הרוחניות, מאפשר לפתוח את הראש ואת הלב לחוויות אנושיות לא נעימות אך שכיחות מאוד, שקורות להרבה אנשים שצועדים בדרכים רוחניות בשלב זה או אחר במסעם. שיח כזה מנרמל את החוויות הללו, עוזר לנו לעשות הבחנות נכונות יותר לגבי עצמנו ולגבי הדרך הרוחנית שלנו ומלמד אותנו על המורכבות שקיימת בה ובנו באופן אינהרנטי.

אך מכיוון ששיח על הנושאים הללו אינו נפוץ, אני, כמו מרבית האנשים, הגעתי אליו "במקרה", אחרי שנים רבות של חיפושים ותסכול:

בשנת 2008 חוויתי ללא כל הכנה מוקדמת, חוויה רוחנית ספונטנית אינטנסיבית שטלטלה אותי לחלוטין.

יום אחד, האישיות הרגילה ותפיסת המציאות שאיתן הזדהיתי קרסו לפתע. במשך כשבועיים הייתי בהתעלות, חוויתי אחדות עם הכל וחיבור ליקום. היתה לי ידיעה פנימית ברורה שהכל הוא אחד. חשתי קדושה, פליאה, אושר ואהבה אינסופית כלפי עצמי והעולם. חוויתי שצף של תובנות על עצמי ועל החיים וחיבור חזק לתודעה שהיא בבירור הרבה יותר גדולה ממני (או ממי שחשבתי שאני עד אז). חשבתי שהגעתי להארה, לסוף הדרך, שזה ימשך לנצח ושכל הבעיות שלי בחיים נפתרו. (ניתן לקרוא בהרחבה על החווייה הרוחנית שלי כאן).

אבל לחיים היו תוכניות אחרות בשבילי (אחרי הרבה שנים יכולתי לראות ולהבין שזו היתה רק נקודת ההתחלה של תהליך התעוררות ארוך).

במהלך השבועות שלאחר מכן החוויה החלה להתפוגג וחזרתי לחוות את כל הקשיים הנפשיים שהיו לי קודם לכן. חשתי כי נפלתי מגן העדן ונחבטתי קשות בקרקע. לא הצלחתי לשחזר את ההרגשה המדהימה הזאת, והאשמתי את עצמי בזה.

ניסיתי לעשות מדיטציות ולקרוא על חוויות מהסוג הזה כדי להבין מה קרה לי ואיך להגיע לשם שוב, אך דבר לא הצליח. הרגשתי חוסר אונים ובדידות רבה, חשתי אבל עצום על מה שהיה לי ואיבדתי, ונכנסתי לדיכאון. 

הייתי צריכה שיהיה שם מישהו בשבילי בזמנים החשוכים, הקשים והכה מבלבלים הללו, אבל לא היה אף אחד שיכל להבין אותי, איתו יכולתי לדבר על מה שאני מרגישה וחווה. כל כך הייתי זקוקה להבנה והדרכה, אך לא היה אדם אחד בנמצא שידע להסביר לי מה קורה לי. 

למעשה הייתי ב'משבר רוחני', אך לא ידעתי אז שבכלל קיים כזה דבר. לא היה מי ומה שינרמל בשבילי את הסיטואציה, יגיד לי שמה שאני חווה הוא טבעי ושאף יש לזה שם.

אחרי חצי שנה של דיכאון, שבו לא יצאתי מהבית כמעט ובכלל, תפסתי את עצמי בידיים והחלטתי לחזור לחיים, אך במטרה אחת - למצוא את הדרך להגיע להארה. רציתי למצוא מדריך, מורה, שיעזור לי להגיע למקום המדהים הזה שוב, והפעם לתמיד. יצאתי למסע של חיפוש רוחני. נסעתי למחוזות רוחניים והתנסיתי במגוון מדיטציות ופרקטיקות רוחניות.

ב-2010 פגשתי בישראל אדם שהנחה סדנאות על התעוררות ועוד נושאים רוחניים. התלהבתי, כי חשבתי שסוף סוף מצאתי מישהו שיוכל להבין ואולי גם להדריך אותי, איך להגיע להארה. היו יחד איתו מספר תלמידים והבנתי מהם שכולם גרים בקומונה משותפת. מהר מאוד מצאתי את עצמי עוברת לגור איתם, ובהתחלה הכל נראה אידאלי - אנשים טובים שעושים יחד התפתחות רוחנית ואישית ותומכים באחרים לעשות את אותו הדבר. הרגשתי שמקבלים אותי ושאוהבים אותי. אבל מהר מאוד זה התחיל להשתנות.

למעשה, שלא ביודעין, הייתי חלק מכת קטנה עם "מנהיג" שטוען שהוא מואר, אך דואג להשפיל אותנו מילולית בכל הזדמנות ולעשות כל מני מניפולציות כדי לשכב עם כל מי שהוא רוצה, תוך כדי שהוא משכנע אותנו שכל מה שהוא עושה טוב לנו ומקדם אותנו, כי בשביל להגיע להארה צריך "להרוג את האגו". למזלי, אחרי כחודש וחצי מהגעתי לשם, הקונסטרוקציה התחילה להתערער עם עזיבת 2 חברים אחרים, וזה נתן לי כוח להחליט לעזוב גם כן.

לאחר עוד כמה שנים של חיפוש רוחני מתסכל שבו לא מצאתי את הדרך להארה, נאלצתי להכיר בכך שאני "סאטורי ג'אנקי" (מכורה לחוויות רוחניות, שזה סוג של מעקף רוחני), שעליי לשחרר את ההיאחזות והפנטזיה להגיע למקום שבו אהיה בהתעלות רוחנית 24/7, ובמקום זה להתחיל להתמקד בחיים שבכאן ועכשיו.

כל ההתנסויות שלי, מאז החווייה הרוחנית הראשונה ועד היום, לימדו אותי המון על הנפש האנושית ועל העושר הרוחני הקיים, על משברים רוחניים, על החיפוש הרוחני, על מעקפים רוחניים (התמכרות לחוויות רוחניות הוא אחד מהם), על כתות ועל המניעים של אנשים שנשאבים אליהן ללא ידיעה והבנה מה מתרחש, על מנהיגי כתות בפרט ומורים רוחניים בכלל והנקודות העיוורות שלהם, ועל כל העולם הרוחני והעיוותים שבני אדם יוצרים בו ובתוך עצמם (מעקפים רוחניים), בשם אידיאולוגיה, היאחזות ברעיון כזה או אחר, או פשוט פרשנות שגויה של קונספטים רוחניים.

חשוב לציין שהמקרה שלי הוא לא יוצא דופן. הרבה מאוד מחפשים רוחניים (אבל לא רק, גם אנשים שפשוט מחפשים תשובות לבעיות בחיים שלהם) נקלעים לכתות שלא ביודעין. כמו כן, מעקפים רוחניים ומשברים רוחניים הם מצבים נפוצים מאוד, אך אין מספיק אנשים (כולל אנשי מקצוע) שמתמצאים בנושאים הללו ויודעים להציע תמיכה מיטבית ומותאמת למצבים כאלו.

באמצעות יצירת האתר הזה, הפודקאסט האור והצל: מסע של כנות להתעוררות רוחנית, קבוצת הפייסבוק התעוררות רוחנית והסכנות שבדרך, וכל שאר הפרוייקטים שאני יוצרת והחומרים שאני מפרסמת בפייסבוק ובאינסטגרם - הייתי רוצה להעלות את המודעות לכל שלל המלכודות והסכנות שניתן לפגוש בדרך הרוחנית, לקיום ולממשות של חוויות רוחניות עוצמתיות, איך להתמודד איתן ועם ההשלכות שלהן, איך לעשות להן אינטגרציה בחיי היומיום ואיך להתמודד עם משברים רוחניים שלעיתים מגיעים בעקבותיהן או בעקבות גורם אחר. כמו כן, ברצוני להעלות את המודעות למעקפים רוחניים על שלל צורותיהם, ולבלבול שקיים אצל המון מחפשים רוחניים שרואים בגורו כזה או אחר אדם מואר ומושלם ללא פגמים אנושיים (כמו שיש לכולנו). מול אדם שמאדיר את עצמו (או שאנו מאדירים אותו) כך, הנטייה היא לשכוח את עצמנו ואת הגבולות שלנו ולחשוב שהוא יודע מה נכון ומה לא נכון לנו בכל תחומי החיים. יחסי הכוחות כאן הם עצומים ועלולים להיות הרסניים. 

כיום, אחרי שנים של עיבוד, אינטגרציה, טיפולים מסוגים שונים, לימודי פסיכותרפיה והעמקה ברוחניות ובנפש האנושית במגוון דרכים, אני האדם שהייתי זקוקה לו בתחילת המסע הרוחני שלי. להעניק לאחרים את מה שלא היה לי הפך לשליחות חיי. 

אני עוזרת לא.נשים שהולכים בנתיבים רוחניים לבסס מערכת יחסים בריאה עם עולמותיהם הרוחניים והנפשיים, לפרום את הסבך הרוחני והנפשי שלהם ולהתמודד עם הקשיים והתסכולים הכרוכים בו. כמו כן, אני עוזרת להם לעשות אינטגרציה של החוויות הרוחניות שלהם אל תוך חיי היום-יום, מדריכה אותם לגבי מגוון הסכנות והמלכודות הקיימות בדרך הרוחנית (כולל איך להבחין מיהו מורה מיטיב ומי לא, איך לשים לב למעקפים רוחניים, איך להתמודד עם משברים רוחניים ועוד), ותומכת בהגדלת יכולתם לסמוך על קולם הפנימי בבחירת הדרך הרוחנית שמתאימה ונכונה להם.

אם מסקרן אותך מהו הלווי שאני מציעה והאם הוא יכול להתאים לך - כאן אפשר לקרוא עליו עוד: