מאמרים

הדרך הרוחנית מלאה בסתירות ופרדוקסים, באופן מובנה. זה כך מכיוון שהקיום, מנקודת המבט שלנו, הוא פרדוקסלי מעצם טבעו. מהסיבה הזו, כל טענה שאנחנו טוענים, כל מילה שאנחנו מוציאים מהפה, היא לא אמת מוחלטת, היא חלקית/יחסית.

קראו עוד...

המהות בעבודה עם רגשות כואבים או עם כל דבר אחר בחווייה שמעורר סבל, הוא לא להתנגד אליו, כי התנגדות יוצרת התנגדות. זה חוק פיזיקלי. כשלא מתנגדים מאפשרים לשינוי הטבעי לקרות מעצמו, מכיוון שהכל תמיד משתנה, כל הזמן.

קראו עוד...

במאמר זה אני מביאה תיאור קצר של המהמורות המרכזיות שזיהיתי שניתן להיתקל בהן בדרך הרוחנית. זהו אוסף הבנות שהתהווה בעקבות ההליכה שלי בדרך הזו ב-12 השנים האחרונות, למידה של הנושא במגוון דרכים, שעות וימים רבים של קריאת ספרים ומאמרים, צפייה בהרצאות ובסרטים דוקומנטריים, השתתפות בשלל סדנאות וקורסים, שיחות עם אנשים והתנסויות במגוון פרקטיקות וחוויות.

קראו עוד...

כל אמרה רוחנית באשר היא, ניתן לפרש בכל מיני דרכים. הפרשנות שתלמידים/מחפשים רוחניים ומורים רוחניים הרבה פעמים נותנים לאמרות האלו הוא לא אמפתי במיוחד. כלומר, זוהי פרשנות שכל הזמן מנסה להוכיח לנו איפה אנחנו לא בסדר או לא מספיק, ואיך אנחנו צריכים להיות אחרת מאיך שאנחנו כרגע.

קראו עוד...

המונח "מעקף רוחני" מתאר שימוש באמונות ובתרגולים רוחניים על מנת להימנע ממגע עם רגשותינו הכואבים, עם הפצעים הנושנים שלנו ועם צרכינו ההתפתחותיים. זהו ניצול של רטוריקה והמשגה רוחנית כדי לברוח מהתמודדות עם קשיי החיים.

רוב האנשים (אם לא כולם) מגיעים למסע הרוחני מתוך רצון לפתור את כל הבעיות שלהם או להמלט מהן, אבל זה לא מה שהמסע הרוחני עוסק בו. הוא לא עוסק בפתרונות לבעיות, הוא עוסק בחיפוש אחר האמת, גם כשהיא לא נעימה וקשה ואולי אפילו יוצרת בעיות חדשות. מעקף רוחני הוא מצב שבו אנחנו ממשיכים לברוח מהבעיות שלנו, אלא שהפעם אנחנו עושים את זה באמצעים "רוחניים".

קראו עוד...

בקבוצה שאני מנהלת בפייסבוק - התעוררות רוחנית והסכנות שבדרך, עלתה שאלה מאחד החברים בנוגע לקונפליקט שכיח בשיח הרוחני. התשובה שעניתי לו היתה ברוח התקשורת המקרבת (Nonviolent Communication) - גישה מדהימה להתבוננות ועבודה עם קונפליקטים מחד, ולשינוי תודעתי ראדיקלי מאידך.

קראו עוד...

קהילות/קבוצות רוחניות יכולות להיות מקום מיטיב ותומך להתפתחות אישית ורוחנית (מקום שרבים מאיתנו היו רוצים להשתייך אליו), או מקום מסוכן והרסני שקל מאוד ללכת לאיבוד בתוכו מבלי לשים לב לכך.

לעיתים קרובות, קהילה מתחילה כמקום מהסוג הראשון ומתגלגלת להיות כת פוגענית מהסוג השני, או לפחות בעלת מאפיינים כיתתיים כלשהם.

איך נוכל להבדיל בין השתיים? או להבחין בתהליך הגלגול מהסוג הראשון לשני כאשר הוא מתרחש?

קראו עוד...

כשאנו נכנסים לקבוצה רוחנית או מתחברים למורה רוחני, חשוב שנשאל את עצמנו את השאלות האלו.

קראו עוד...